• Známka - Osobnosti: Ladislav Grosman (1921 – 1981)

Známka - Osobnosti: Ladislav Grosman (1921 – 1981)

  • Kód produktu: 102 036
  • Skladom: 5 ks+
Cena

1,00€


Číslo emisie: 733

Dátum vydania: 29.01.2021

Nominálna hodnota: 0,05€

Rozmery známky: 26,5 x 33,9 mm

Forma TL: TL

Počet známok na TL: 50

Počet známok v sérii: 1

Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Technika tlače: Ofset 

Náklad: 1 000 000 ks

Pochádzal z východného Slovenska, narodil sa v Humennom v roku 1921. Viacerí členovia jeho židovskej rodiny trpeli počas 2. svetovej vojny, rodičia aj traja súrodenci zahynuli pri bombardovaní transportného vlaku. Po skončení vojny ho kroky viedli do Prahy, kde v päťdesiatych rokoch absolvoval Vysokú školu politickú a sociálnu. Po návrate na Slovensko pracoval vo vydavateľstve Pravda a v oblasti knižnej kultúry a kinematografie.
     Písal beletriu, námety čerpal z rodného kraja a života drobných ľudí židovskej komunity. Hlboko preciťoval ich tragický osud a zachytil črty ich spôsobu života. Novelu Obchod na Korze napísal v roku 1965 na základe svojej o tri roky staršej poviedky Pasca. Táto novela vznikala paralelne so scenárom pre film režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa Obchod na Korze (1965), ktorý získal v roku 1966 cenu Oscar americkej Akadémie filmového umenia za najlepší cudzojazyčný film. Grosman vykreslil strhujúci príbeh židovskej majiteľky obchodu, vdovy Rozálie Lautmannovej, ktorú hrala Ida Kamińská, a jej arizátora, Tóna Brtku v kreácii Jozefa Kronera. Vyjadril celú tragickosť osudov obyvateľov slovenského mestečka, ktorých strhnú mútne dejinné vlny nacizmu a ani jeden nedokáže nad nimi zvíťaziť. Film vznikal v štúdiu na Barrandove, nakrúcali ho v Sabinove.
     Grosman mohol zo svojho ocenenia profitovať len krátky čas, po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 emigroval do Izraela, kde vyučoval na univerzite. V roku 1981 zomrel. Na svoju rodnú krajinu však nezanevrel, vydal ešte niekoľko menších prozaických diel, v ktorých sa vracal do detstva, k téme holokaustu, pričom si dokázal udržať typický tragikomický odstup (poviedkové knihy Nevesta, 1969, Hlavou proti múru, 1976 a Z pekla šťastie, 1994). Grosmanov príbeh je príbehom obyčajného človeka, ktorý krátko zažiaril vo svetlách reflektorov a toto svetlo ho trvalo zapísalo do dejín kinematografie 20. storočia.
                                                                                                                                                                          Prof. PhDr. Miloš Mistrík, DrSc.

 

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!